Criteriul National

MERITAT! FC Barcelona a castigat Liga Campionilor dupa finala superba de la Berlin !

iunie 06
21:07 2015

Clubul de fotbal FC Barcelona a castigat, sambata seara, finala Ligii Campionilor, dupa ce a invins Juventus Torino, scor 3-1, la capatul unui meci superb.

barcelona joy

FC Barcelona si Juventus au dominat competitiile interne, iar acum au sansa de a-si trece in palmares si al treilea trofeu din acest an.

Pentru FC Barcelona, aceasta este cea de- a cincea finala de Liga Campionilor pe care o castiga, dupa cele din 1992, 2006, 2009 si 2011. In schimb, Juventus are in palmares doua trofee, in 1985 si 1996.

Cel mai bun marcator al Barcelonei din acest sezon de Liga este Messi, cu 10 goluri, in timp ce pentru Juventus s-a remarcat Tevez, cu sapte reusite. Messi este si cel mai bun pasator al catalanilor (5).

FC Barcelona a marcat 28 de goluri in acest sezon, cu 12 mai multe decat Juventus. Italienii n-au marcat insa niciun gol cu o lovitura de cap.

FC Barcelona a cîştigat Liga Campionilor pentru a 5-a oară în istorie.

Catalanii s-au impus mai greu de cît se aşteptau mulţi, scor 3-1. Rakitici a deschis rapid scorul, în minutul 4, cu un şut de la 9 metri. Acesta a fost al 4-lea cel mai rapid gol din istoria finalelor UEFA Champions League şi cel mai rapid pentru Barcelona în ultimul act al acestei competiţii.

Alberto Morata a restabilit egalitatea în minutul 55, cînd a marcat al 5-lea său gol în UEFA Champions League (3 dintre ele cu Barcelona şi Real Madrid). Spaniolul a profitat de o respingere greşită a lui Ter Stegen şi a înscris în poarta goală.

Luis Suarez a făcut 2-1 în minutul 68. Uruguayanul a fost şi el atent şi a ajuns primul la minge după o respingere a lui Buffon şi a marcat. Ultimul gol al meciului a fost înscris de Neymar, în minutul 7 al prelungirilor, cînd a fost servit de Pedro şi a tras pe sub Buffon.

Reamintesc faptul ca jucatorul meciului a fost ales din tabara catalana- Andres Iniesta!

Barcelona a ajuns astfel pe locul 3 în clasamentul Ligii Campionilor cîştigate. Real Madrid este prima cu 10, Milan pe 2 cu 7, iar Bayern, Liverpool şi Barcelona împart poziţia a 3-a.